Projekt pt. „Cyfrowy Senior”

Lider projektu – Stowarzyszenie Europartner Akademicki Klub Integracji Europejskiej oraz Partner projektu – Łomżyńska Rada FSNT NOT w Łomży we współpracy z samorządami lokalnymi na terenie województwa podlaskiego od marca 2018 roku przygotowują do uruchomienia projekt nabycia dodatkowych kompetencji cyfrowych przez osoby powyżej 65 roku życia.

 

Jak, kiedy i gdzie?

Projekt pt. „Cyfrowy Senior” będzie realizowany w okresie od lipca 2018 roku do końca 2020 roku. Jesienią 2017 roku zostały podpisane porozumienia o współpracy ze wszystkimi chętnymi do udziału w projekcie Wójtami, Burmistrzami oraz Prezydentami miast na terenie województwa podlaskiego. Każde porozumienie przewidywało utworzenie średnio 10 osobowych grup szkoleniowych na terenie każdej gminy. W gestii samorządu lokalnego będzie wskazanie osób, które zostaną zaproszone do udziału w projekcie.

Zajęcia szkoleniowe będą się odbywały na terenie każdej gminy w miejscu wskazanym przez samorząd lub bezpośrednio przez uczestników szkoleń. Nie koniecznie musi to być pracownia komputerowa np. w szkole. Przewidujemy w projekcie zastosowanie tzw. pracowni mobilnych. Chodzi o to aby zajęcia były realizowane najbliżej miejsca zamieszkania uczestników szkoleń.

 

Cel projektu

Głównym celem projektu jest aktywizacja osób w różnym wieku, głównie osób 65+ w obszarze kompetencji cyfrowych, poprzez działania szkoleniowe i animacyjne na terenie województwa podlaskiego. Efektem realizacji projektu będzie włączenie seniorów w budowę społeczeństwa informacyjnego, rozwój kompetencji cyfrowych, nabycie umiejętności korzystania z e-usług, stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym.

Wsparciem zostanie objętych 1719 osób w wieku 65+ oraz 133 osoby w wieku 18-64 na terenie 8 gmin miejskich, 17 miejsko-wiejskich i 72 wiejskich z województwa podlaskiego. Planowane formy wsparcia to szkolenia oraz animacje w zakresie samodzielnego wykonania prezentacji multimedialnej na wybrany temat.

 

 

Tematyka szkoleń

  1. Podstawowe funkcje komputera, wizerunek, komunikatory.
  2. Przeglądanie i analiza informacji.
  3. Narzędzia służące ochronie, bankowość elektroniczna.
  4. Komunikacja z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i aplikacji – chat i Skype.
  5. Komunikacja za pomocą poczty elektronicznej.
  6. Aktywność obywatelska online: e-kultura oraz e-edukacja.
  7. Aktywność obywatelska e-Urząd.
  8. Zakładanie poczty elektronicznej e-mail oraz korzystanie z usług.
  9. Ochrona danych osobowych. Przeglądanie, szukanie i filtrowanie Informacji.
  10. Potrzeby duchowe i dbanie o zdrowie.
  11. Stosunki towarzyskie i rozwijanie hobby.
  12. Wiadomości lokalne, planowanie podróży.
  13. Korzystanie z możliwości portalu YouTube.
  14. Zakładanie profilu na portalu Facebook.
  15. Przetwarzanie obrazu i dźwięku.

 

Planuje się przeprowadzenie 60 godzin szkoleń na grupę (15 spotkań po 4 godz.) oraz 12 godzin animacji (3 spotkania po 4 godz.). Zajęcia organizowane będą na terenie gmin z województwa podlaskiego. Dla uczestników projektu przewidziany jest catering, materiały szkoleniowe oraz zwrot kosztów dojazdu.  

Dodatkowe informacje

Łomżyńska Rada FSNT NOT jako partner projektu będzie realizatorem szkoleń na terenie byłego województwa łomżyńskiego i suwalskiego. Biuro projektu mieści się w Domu Technika NOT, ul. Polowa 45, pokój 208. Czynne codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30. Wszelkie informacje na temat realizacji projektu można uzyskać bezpośrednio w biurze projektu, albo pod tel. 86 216-41-29 lub e mail: biuro@notlomza.pl . Udzielimy zainteresowanym informacji w zakresie koncepcji przygotowywanych do realizacji szkoleń w poszczególnych gminach.

7 stycznia, 2020
COPYRIGHT© 2019 Konsorcjum Grajewo.
X